برای نخستین‌بار؛ ناسا میلیون‌ها کانون انتشار متان قطب شمال را ردیابی می‌کند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

با بررسی جدید دانشمندان ناسا، دو میلیون کانون انتشار متان در قطب شمال آمریکا یافت شده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، براساس بیانیه‌ای که توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) منتشر شده، با بررسی جدید دانشمندان ناسا دو میلیون کانون انتشار متان در قطب شمال آمریکا یافت شده است.

کلایتن الدر، نویسنده اصلی این پژوهش از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت: «ما نقاط مهم را مناطقی می‌دانیم که بیش از ۳۰۰۰ قطعه در هر میلیون متان بین سنسور هوا و زمین را نشان می‌دهند و ما دو میلیون از این نقاط مهم را در زمینی که تحت پوشش قرار دادیم شناسایی کردیم».

در مجموعه داده‌ها‌، این تیم همچنین الگویی را کشف کرد: به طور متوسط​​، کانون‌های متان بیشتر در حدود ۴۰ متر از نقاط پر از آب، مانند دریاچه‌ها و نهرها متمرکز شده بودند. بعد از نشان ۴۰ متر، حضور نقاط کانونی به تدریج پراکنده‌تر شد و در فاصله حدود ۳۰۰ متری از منبع آب، تقریباً کاملاً کاهش یافت.

قطب شمال یکی از سریع‌ترین مکان‌های گرم شدن کره زمین است؛ با افزایش دما، لایه یخ زده دائمی خاک شروع به ذوب شدن می‌کند و متان و سایر گازهای گلخانه ای را در جو آزاد می‌کنند.

متخصصان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا یادآور شدند: انتشار گازهای متان می‌تواند گرمایش آینده را تسریع کند، اما برای درک اینکه تا چه میزان می‌توانند آزاد شوند و همچنین چه زمانی و چه عوامل محیطی ممکن است در انتشار آن تأثیر بگذارد نیاز به پژوهش‌های بیشتری است.

اِلدر گفت: پس از دو سال مطالعه میدانی زمینی که در سال ۲۰۱۸ در یک مکان دریاچه آلاسکا با کانون متان شروع شد، متوجه ذوب یخ‌ها و انتشار گاز متان در جو بودیم. به گزارش جی پلاس، شناسایی علل احتمالی توزیع کانون‌های متان به دانشمندان کمک می‌کند تا  انتشار این گازهای گلخانه‌ای را در مناطق غیر قابل کنترل محاسبه کنند .

برچسب ها :
دسته بندی ها :

دیدگاه ها بسته شده اند.

برخی از مشتریان