گوگل به اشتباه برخی از ویژگی‌های جدید اندروید ۱۱ را فاش کرد!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

این طور که به نظر می‌رسد، چیزی تا معرفی اولین نسخه بتا از سیستم عامل همراه گوگل نمانده است. این نسخه که با نام اندروید ۱۱ شناخته می‌شود تا معرفی رسمی نسخه نهایی در رویداد I/O 2020 راه زیادی در پیش دارد اما گوگل در آینده‌ای نزدیک اولین نسخه بتای آن تحت عنوان Developer Preview را در دسترس قرار خواهد داد. همان طور که از نام این نسخه هم برمی‌آید، مخاطب اصلی آن توسعه‌دهندگان هستند تا با قابلیت‌های جدید سیستم عامل گوگل آشنا شده و در برنامه‌های آتی خود از آن‌ها‌ بهره بگیرند.

اولین نسخه بتای عمومی اندروید معمولاً‌ در ماه مه عرضه می‌شود و نسخه ویژه توسعه‌دهندگان نیز کمی زودتر و در ماه مارس در دسترس قرار می‌گیرد. در حالی که هنوز چند هفته تا عرضه نسخه بتای توسعه‌دهندگان باقی مانده، اما اشتباهی که امسال گوگل مرتکب شده، باعث شد تا برخی جزئیات مربوط به اندروید ۱۱ زودتر از موعد فاش شود!

شایعات در مورد اندروید ۱۱ چند وقتی است که داغ شده‌اند و گفته می‌شود این سیستم عامل در حال اجرا بر روی گوشی قدیمی پیکسل ۲ دیده شده است! علاوه بر این، صحبت‌هایی نیز در خصوص معرفی یک سیستم به اشتراک‌گذاری مشابه با ایردراپ اپل (AirDrop) در این نسخه مطرح شده است. البته هنوز هیچ چیزی به صورت رسمی توسط گوگل تأیید نشده و این شرکت صفحه معرفی نسخه توسعه‌دهندگان اندروید ۱۱ را هم که به اشتباه برخی از جزئیات آن را فاش می‌کرد، از دسترس خارج کرده است.

با وجود حذف صفحه مذکور، مثل همیشه خبرنگاران حوزه فناوری با زیرکی هر چه تمام در همان فرصت اندک توانستند با تهیه اسکرین شات از صفحه اطلاعات آن را حفظ کرده و به اشتراک بگذارند! بر این اساس،‌ قابلیت‌های جدیدی که گوگل برای اندروید ۱۱ اشاره کرده و می‌توانند مورد استفاده توسعه‌دهندگان باشند،‌ شامل موارد زیر هستند:

تغییرات رفتاری: برخی تغییرات سیستمی که می‌توانند بر روی اجرای برنامه‌ها در اندروید ۱۱ تأثیرگذار باشند.

قابلیت‌های مرتبط با حریم خصوصی: اضافه شدن سپرهای امنیتی جدید برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران که می‌توان در برنامه‌ها هم از آن‌ها کمک گرفت.

قابلیت‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) جدید: اضافه شدن رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی برای سازگاری با گوشی‌های انعطاف‌پذیر، به‌اشتراک‌گذاری، اتصالات، محتوای چند رسانه‌ای، NNAPI، سیستم‌های بیومتریک و غیره.

بنابراین به نظر می‌رسد که گوگل همچنان به راه خود در بهبود وضعیت اندروید در زمینه حفظ حریم خصوصی ادامه می‌دهد و این می‌توان یک خبر خوب برای کسانی باشد که قصد ارتقاء به اندروید ۱۱ را دارند. لیست مذکور همچنین پشتیبانی اندروید ۱۱ از گوشی‌های انعطاف‌پذیر را تأیید می‌کند و به نظر می‌رسد اشاراتی هم که پیش از این به اضافه شدن قابلیت به‌اشتراک‌گذاری جدید شده بود، صحت داشته‌اند. در حال حاضر این تمام چیزی است که در مورد اندروید ۱۱ می‌دانیم. با وجود اینکه گوگل به سرعت صفحه معرفی نسخه توسعه‌دهندگان را حذف کرده اما به احتمال زیاد طی هفته‌های آتی این نسخه به صورت رسمی در دسترس قرار خواهد گرفت.

دیدگاه ها بسته شده اند.

برخی از مشتریان