بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک سیستم توزیع شده متشکل از شبکه ای از رایانه های متصل به اینترنت است که بصورت جمعی حسابداری را انجام می دهد. در بلاکچین ، یک دفتر کل در سراسر شبکه توزیع و نگهداری می شود. هر رایانه ای در شبکه معاملات را تأیید می کند ، اما بر خلاف چندین کاربر که در یک سرور متمرکز کار می کنند ، هیچ کس کنترل شبکه را ندارد.

یک بلاکچین شامل یک سری بلوک است که واحد داده ای بوده که برای ذخیره اطلاعات معاملات شبکه استفاده می شود. برای اضافه شدن به زنجیره بلوک ، مراحل زیر باید انجام شود:

یک معامله باید انجام شود و توسط شبکه ای از رایانه ها تأیید شود.
تراکنش باید در یک بلوک ذخیره شود. با تأیید معامله توسط شبکه ، ارزش دلار ، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی گیرنده در یک بلوک ذخیره می شود.

باید به بلوک یک هش داده شود تا از بلاک های دیگر متمایز شود. این بلوک همچنین حاوی اطلاعات هش آخرین بلوک اضافه شده به زنجیره بلوک است. پس از هش شدن ، این بلوک می تواند به زنجیره بلوک اضافه شود.

بعد از اینکه بلوک به زنجیره بلوک اضافه شد ، جزئیات این معامله عمومی خواهد بود و هر کسی در شبکه می تواند این اطلاعات معامله را بررسی کند ، مانند اینکه فرستنده چه کسی بوده است؟ گیرنده کیست؟ چه موقع معامله اتفاق افتاده است؟ چه کسی این تراکنش را به بلاک اضافه کرده است ؟، و غیره داده ها قابل تأیید و قابل کنترل هستند اما قابل ویرایش نیستند.
بلاک چیزی نیست جز اطلاعات دیجیتالی. “زنجیره” به عنوان یک پایگاه داده عمومی تعریف می شود. بنابراین ، وقتی می گوییم بلاکچین – منظور ما این است که در مورد اطلاعات دیجیتالی ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی صحبت کنیم.

مزایای بلاکچین

شفافیت: در بلاکچین ، همه شرکت کنندگان شبکه به اطلاعات پایگاه داده یکسانی دسترسی دارند و این نسخه مشترک فقط از طریق توافق به روز می شود. حتی اگر یک رکورد واحد نیز تغییر کند ، تاریخچه نسخه بلوک ها با اطلاعات قبلی وجود دارد. بنابراین ، داده های مربوط به زنجیره بلوک غیرمتمرکز دقیق تر و شفاف تر از پایگاه های داده متمرکز است.

هزینه معامله کاهش یافته: از آنجا که همه شرکت کنندگان شبکه به نسخه یکسانی از پایگاه داده بلاکچین دسترسی دارند ، این روند قبلی آشتی دادن پایگاه های مختلف (دفترها) و همچنین واسطه های شخص ثالث مورد اعتماد را از بین می برد. این منجر به کاهش هزینه های یک تجارت می شود. اینترنت با کاهش چشمگیر هزینه اتصالات ، ارزش اقتصادی جدید را باز کرد. به طور مشابه ، بلاکچین می تواند به طور چشمگیری هزینه معاملات را کاهش دهد. این امکان را دارد که به سیستم ثبت کلیه معاملات تبدیل شود. اگر این اتفاق بیفتد ، با ظهور مشاغل جدید و مبتنی بر بلاکچین ، اقتصاد دچار یک تغییر اساسی خواهد شد.

http://pcdiran.com/wp-content/uploads/2021/11/00.jpg

تسویه حساب سریعتر معاملات ، تمرکززدایی ، شبکه تحت کنترل کاربر: با ساده سازی و خودکار سازی فرآیندهای سنتی سنگین کاغذی با بلاکچین ، تراکنش ها می توانند سریعتر و کارآمدتر انجام شوند. آشتی دفترها و واسطه های مورد اعتماد شخص ثالث از بین می رود زیرا رکوردهای ذخیره شده در بلاکچین توسط همه شرکت کنندگان شبکه قابل دسترسی هستند. این منجر به پاکسازی سریعتر و تسویه حساب ها می شود.

کارآیی ، قابلیت کنترل و قابلیت ردیابی: برای شرکت هایی که دارای زنجیره تأمین پیچیده هستند ، ردیابی کالایی به منبع آن بسیار دشوار است. هنگامی که کل زنجیره تأمین از تأمین مواد اولیه تا تولید کالا تا حمل و نقل در یک بلاکچین ثبت می شود ، یک ردیف حسابرسی وجود دارد که نشان می دهد یک ماده / کالا از کجا آمده و هر توقفی که در سفر ایجاد کرده است. این داده های معاملات تاریخی می تواند به بررسی اصالت کالا در یک زنجیره تأمین کمک کرده و از تقلب جلوگیری کند.

امنیت: قبل از اینکه در بلاکچین ثبت شود ، معاملات با اجماع مورد تایید ، رمزگذاری شده و به بلاک قبلی مرتبط می شوند. افراد مخرب نمی توانند این داده ها را تغییر دهند زیرا این تراکنش ها به جای یک پایگاه داده متمرکز در شبکه رایانه ها ذخیره می شوند. بلاکچین به دلیل این مزایا می تواند از تقلب در صنایعی مانند زنجیره تأمین ، خدمات مالی ، حقوقی ، دولتی و بهداشت جلوگیری کند.

پذیرش جهانی: بلاکچین در سراسر جهان پذیرفته شده است و از حمایت بسیاری از سرمایه گذاران در هر صنعت برخوردار است.
عملیات خودکار: عملیات از طریق نرم افزار کاملاً خودکار است. شرکتهای خصوصی نیازی به هیچ عملیاتی ندارند.
Open: از فناوری منبع باز در توسعه بلاکچین استفاده می شود. جامعه منبع آزاد فعالیت های خود را انجام می دهد.
معماری توزیع شده: رکوردها در تمام گره های شبکه ذخیره و نگهداری می شوند ، که باعث می شود حالت توزیع شود. اگر گره ای پایین بیاید ، می توان آن را از گره نزدیک بازیابی کرد.
انعطاف پذیر: بلاکچین با استفاده از مفاهیم اساسی برنامه نویسی قابل برنامه ریزی است.

انواع بلاکچین

بلاک چین عمومی

بلاکچین عمومی فناوری بلاکچین است که برای عموم مردم کاملاً باز است. از برخی سازوکارها برای ایجاد انگیزه در احزاب شرکت کننده استفاده می کند که به نوبه خود تعداد شرکت کنندگان در شبکه را افزایش می دهد. یکی از بهترین و بزرگترین نمونه های بلاکچین عمومی بیت کوین است. از این جنبه ، مانند اینترنت است که هر کسی می تواند به شبکه باز بپیوندد و با ایجاد محتوای جدید یا بهبود محتوای موجود ، در آن شرکت کند.

یک بلاکچین عمومی به هرکسی اجازه می دهد که به شبکه بپیوندد و از امتیازات یکسانی برای مشاهده ، اصلاح یا تأیید معامله برخوردار باشد. دفتر برای همه عمومی است و معاملات توسط همه افراد در شبکه قابل مشاهده است ، اما هویت طرف های معامله هرگز فاش نمی شود.

http://pcdiran.com/wp-content/uploads/2021/11/02.jpg

بلاکچین خصوصی

بلاکچین خصوصی فناوری بلاکچین است که برای عموم مردم آزاد نیست. دسترسی به یک بلاکچین خصوصی فقط به اشخاصی که در ایجاد آن شبکه مشارکت دارند یا کسانی که از طریق راه اندازی کنندگان شبکه به آن دسترسی دارند محدود خواهد شد. فقط یک گروه از اعضای انتخاب شده در شبکه از امتیازات مشاهده ، اصلاح و مجوز معاملات برخوردارند. از این جنبه ، مانند یک اینترانت است. همچنین مانند زنجیره بلوکی عمومی غیرمتمرکز ، تغییرناپذیر ، شفاف و بسیار ایمن است.

برخی از نمونه های بلاکچین خصوصی Quorum ،”یک پروتکل دفتر توزیع شده مبتنی بر Ethereum با حریم خصوصی معاملات / قرارداد و سازوکارهای اجماع جدید” است که توسط JP Morgan ایجاد شده است. Corda ، “یک پروژه بلاکچین منبع باز طراحی شده برای تجارت به طور مستقیم بین یکدیگر و در یک حریم خصوصی دقیق” Hyperledger ، که یک “تلاش مشترک منبع باز ایجاد شده برای پیشبرد فناوری های بلاکچین بین صنعت” است. هایپرلجر توسط بنیاد لینوکس میزبانی می شود و شامل رهبرانی در امور مالی ، بانکی ، اینترنت اشیا ، زنجیره های تأمین ، تولید و فناوری است.

بلاک چین ترکیبی

سومین نوع بلاکچین و نه چندان رایج ، بلاک چین ترکیبی / کنسرسیوم است. یک بلاکچین ترکیبی بلاکچین عمومی را با بلاکچین خصوصی (که در محیط مجوز اجرا می شود) متصل می کند و دسترسی را محدود می کند.

یک بلاک چین ترکیبی مزایای بلاکچین های دولتی و خصوصی را به همراه دارد. این شامل بلاک چین عمومی است (که همه شرکت کنندگان در آن عضو هستند) و یک شبکه خصوصی (همچنین به عنوان یک شبکه مجاز شناخته می شود) که مشارکت را به اعضای منتخب محدود می کند. Hybrid یک راه حل بلاکچین ارائه می دهد که برای شرکتهای بسیار تحت نظارت و دولت ها مناسب تر است زیرا آنها را قادر می سازد انعطاف پذیری و کنترل اطلاعات خصوصی را نسبت به آنچه در یک دفتر عمومی به اشتراک گذاشته می شود ، داشته باشند. این سازمان ها همچنین به زمان معاملات ، امنیت و قابلیت های ممیزی سریع تر نیاز دارند که همیشه توسط بلاکچین های عمومی قابل ارائه نیست.

یک بلاک چین ترکیبی بیشتر مزایای یک بلاکچین خصوصی مانند بهره وری و حریم خصوصی معاملات را فراهم می کند ، بدون اینکه کنترل عملیاتی فقط به یک نهاد داده شود. این مفهومی شبیه اعتماد به شورای بزرگان است. اعضای شورا نهادهای معتبری شناخته شده هستند و آنها می توانند تصمیم بگیرند چه کسی دسترسی به دفتر بلاکچین را خوانده است. سیستم عامل های زنجیره بلوک کنسرسیوم همان مزایای بلاکچین خصوصی را دارند اما به جای یک نهاد واحد تحت هدایت گروهی فعالیت می کنند. این سیستم عامل برای همکاری بین سازمان ها مناسب است.

با توجه به محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال و بیت کوین، حوزه ارز دیجیتال و استخراج آن ها یک انتخاب درست برای سرمایه گذاری است. در ارزهای دیجیتال درآمد شما از نگهداری و پردازش است، پس از چرخه پردازش در بلاکچین به شما مبلغی برای پردازش تعلق می گیرد. هر چقدر دارای سخت افزارهای قوی تری باشید، پردازش سریع تر انجام شده و در نهایت درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

شما می توانید با استفاده از سرور مناسب به استخراج پرداخته و به درآمد مورد نظرخود برسید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرور مناسب و نحوه استفاده از آن، می توانید با کارشناسان ما در بخش تماس ارتباط برقرار کرده و راهنمایی بگیرید.