چگونگی انتخاب خدمات دیتاسنتر

دیتاسنتر یک مرکز فیزیکی است که سازمان ها از آن برای نگهداری برنامه ها و داده های حیاتی خود استفاده می کنند. می توان گفت که این یک طراحی مرکز داده می باشد که مبتنی بر شبکه ای از ذخیره سازی و منابع محاسباتی استوار بوده و شرایط تحویل برنامه های کاربردی و اطلاعات مشترک را ایجاد می کند. اجزای کلیدی طراحی خدمات دیتاسنتر، مرکز داده شامل روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، سیستم های ذخیره سازی، سرورها و کنترل کننده های تحویل برنامه است.

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر که به عنوان مرکز داده شناخته می شود، تسهیلاتی متشکل از رایانه های شبکه ای، سیستم های ذخیره سازی و زیرساخت های محاسباتی است که سازمان ها از آن برای جمع آوری، پردازش، ذخیره و انتشار مقادیر زیادی داده استفاده می کنند.

یک کسب ‌و کار معمولاً به شدت به خدمات دیتاسنتر جهت برنامه‌ها، خدمات و داده‌های موجود در یک مرکز داده متکی است و آن را به یک دارایی حیاتی جهت عملیات روزمره تبدیل می‌ کند. مراکز داده سازمانی، به طور فزاینده ای امکاناتی را برای ایمن سازی و حفاظت از منابع محاسبات ابری و منابع داخلی در خود جای می دهند. امروزه با روی آوردن شرکت ها به رایانش ابری، مرزهای بین مراکز داده ابر و خدمات دیتاسنتر سازمانی مشخص می شود.

طراحی دیتاسنتر

خدمات دیتاسنتر چگونه کار می کنند؟

یک مرکز داده، سازمان را قادر می سازد تا منابع و زیرساخت های خود را برای پردازش، ذخیره سازی و ارتباطات جمع آوری کند که در خدمات دیتاسنتر، شامل موارد زیر است:

• ایجاد ساختار فیزیکی جهت پشتیبانی از پردازش اطلاعات و ارتباطات داده.
• سیستم های ذخیره سازی، اشتراک گذاری، دسترسی و پردازش داده ها در سراسر سازمان.
• ابزارهایی مانند خنک کننده، برق، دسترسی به امنیت شبکه و منابع تغذیه بدون وقفه (UPS).
جمع آوری تمام این منابع در خدمات دیتاسنتر، سازمان را قادر می سازد تا کارهای زیر را انجام دهد که با تجمیع سیستم های حساس در یک مکان، صرفه جویی در مقیاس را تحقق می بخشد:
• حفاظت از سیستم ها و داده های اختصاصی.
• اعمال کنترل های امنیت اطلاعات در سیستم ها و داده های اختصاصی.
• متمرکز کردن کارکنان، پیمانکاران و فروشندگان فناوری اطلاعات و پردازش داده ها.

چرا دیتاسنتر مهم هستند؟

خدمات دیتاسنتر تقریباً از تمام محاسبات، ذخیره سازی داده ها و برنامه های کاربردی شبکه و تجاری برای سازمان پشتیبانی می کنند. تا جایی که تجارت یک شرکت مدرن بر روی رایانه اجرا می شود، مرکز داده، نقطه حیاتی تجارت است. مراکز داده، سازمان ها را قادر می سازند تا روی موارد زیر تمرکز کنند:
• امنیت امکانات محاسباتی.
• محاسبات و زیرساخت اتصال شبکه.
• پرسنل فناوری اطلاعات و پردازش داده.

اجزای اصلی مراکز داده چیست؟

به طور کلی، عناصر اصلی در خدمات دیتاسنتر به دسته های اصلی تقسیم می شوند. امکانات، شامل مکان فیزیکی با کنترل های دسترسی امنیتی و متراژ کافی برای قرار دادن زیرساخت ها و تجهیزات مرکز داده است. ذخیره سازی داده های سازمانی در یک سیستم مدرن، اطلاعات یک سازمان را در یک زیرساخت فیزیکی و ذخیره سازی به خوبی محافظت شده همراه با سرورها، زیرسیستم های ذخیره سازی، سوئیچ های شبکه، روترها، فایروال ها، کابل کشی و رک های فیزیکی قرار می دهد.

زیرساخت های پشتیبانی خدمات دیتاسنتر، بالاترین پایداری موجود در ارتباط با زمان کار را فراهم می کند. اجزای زیرساخت پشتیبانی شامل توزیع برق و زیرسیستم های برق تکمیلی، سوئیچینگ برق، یو پی اس ها، ژنراتورهای پشتیبان، سیستم های خنک کننده تهویه و مرکز داده، مانند پیکربندی های خنک کننده ردیفی و تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر و تدارک کافی برای اتصال حامل شبکه یا مخابرات می باشد.
ضمن آنکه کارکنان عملیاتی این کارکنان در خدمات دیتاسنتر، ملزم به نگهداری و نظارت بر تجهیزات فناوری اطلاعات و زیرساخت ها در شبانه روز هستند.

انواع خدمات دیتاسنتر چیست؟

بسته به مالکیت و الزامات دقیق یک کسب و کار، اندازه، شکل، مکان و ظرفیت مرکز داده ممکن است متفاوت باشد. انواع مرسوم مرکز داده شامل موارد زیر است:

مراکز داده سازمانی:

این خدمات دیتاسنتر اختصاصی، توسط سازمان ها برای کاربران نهایی داخلی خود ساخته شده و متعلق به سازمان می باشد. آنها از عملیات فناوری اطلاعات و برنامه های کاربردی حیاتی یک سازمان پشتیبانی می کنند و می توانند هم در محل و هم خارج از سایت قرار گیرند.

مراکز داده خدمات مدیریت شده:
این مراکز داده که توسط اشخاص ثالث مدیریت می شوند، تمام جنبه های خدمات دیتاسنتر و خدمات محاسباتی را ارائه می دهند. شرکت ها به جای خرید، زیرساخت ها و خدمات را اجاره می کنند.

مراکز داده مبتنی بر ابر:

این مراکز داده توزیع شده، خارج از محل و توسط ارائه دهندگان ابری (شخص ثالث یا عمومی) مدیریت می شوند.

دیتاسنتر کولوکیشن:

این خدمات دیتاسنتر اجاره ای، در داخل تاسیسات متعلق به اشخاص ثالث است. سازمان اجاره‌ دهنده سخت ‌افزار و مرکز داده، زیرساخت ‌هایی مانند فضای فیزیکی، پهنای باند، سرمایش و سیستم‌ های امنیتی را تامین و مدیریت می‌کند. Colocation برای سازمان هایی جذاب است که می خواهند از هزینه های سرمایه ای کلان مرتبط با ساخت و نگهداری مراکز داده خود اجتناب کنند.

چرا خدمات دیتاسنتر برای تجارت مهم هستند؟

در دنیای فناوری اطلاعات سازمانی، خدمات دیتاسنتر برای پشتیبانی از برنامه‌ها و فعالیت ‌های تجاری طراحی شده ‌اند که عبارتند از:
• کاربردهای بهره وری
• ایمیل و به اشتراک گذاری فایل
• مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
• دسکتاپ مجازی، خدمات ارتباطی و همکاری
• برنامه ریزی پایگاه های داده و منابع سازمانی
• بخش کلان داده، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

اجزای اصلی یک مرکز داده چیست؟

طراحی مرکز خدمات دیتاسنتر، شامل مسیریاب ها، سوئیچ ها، فایروال ها، سیستم های ذخیره سازی، سرورها و کنترل کننده های تحویل برنامه می باشد. از آنجایی که این مؤلفه‌ها، داده‌ها و برنامه‌ های کاربردی حیاتی کسب ‌و کار را ذخیره و مدیریت می‌کنند، امنیت مرکز داده در طراحی آن بسیار مهم است.

زیرساخت شبکه این سرورها (فیزیکی و مجازی)، خدمات مرکز داده، ذخیره سازی و اتصالات خارجی را به مکان های کاربر نهایی متصل می کند. همچنین، در خدمات دیتاسنتر، منابع محاسباتی اپلیکیشن ها، موتور یک مرکز داده هستند. این سرورها پردازش، حافظه، ذخیره‌سازی محلی و اتصال شبکه را فراهم می‌کنند که برنامه‌ها را هدایت می ‌نماید.