مقالات
تجهیزات دیتا سنتر

دیتاسنتر و تجهیزات مورد نیاز آن

تجهیزات دیتاسنتر

دیتاسنتر، مرکز پردازش داده نیز نامیده می شود، یک مرکز فیزیکی است که شرکت ها از آن برای میزبانی برنامه ها و اطلاعات حیاتی تجاری استفاده می کنند که دارای سرورها، تجهیزات دیتاسنتر و ذخیره سازی و پردازش داده ها، روترها، دستگاه های امنیتی و کنترل کننده ها هستند تا از در دسترس بودن محیط و تداوم تجارت یک شرکت اطمینان حاصل کنند. مراکز داده علاوه بر پردازش حجم زیادی از اطلاعات، سرورها و پایگاه های اطلاعاتی زیادی را در خود جای داده اند.

تجهیزات دیتاسنتر

آنها نیاز به حفاظت در برابر آتش و همچنین سیستم های خنک کننده برای حفظ دمای پایدار دارند. همچنین، مکان آن ها باید استراتژیک و دسترسی آسان به شبکه های برق مستقل و شبکه های داده وجود داشته باشد. زیرا فعالیت ها و خدمات بخش های مختلف اقتصاد به آن ها بستگی دارد: انرژی، روشنایی، مخابرات، اینترنت، حمل و نقل، ترافیک شهری، بانکداری، سیستم های امنیتی، بهداشت عمومی، سرگرمی و بسیاری موارد دیگر.

شرکت توسعه ریز کامپیوتر ایران با نام اختصاری PCD، بهترین مرکز تامین، تولید و فروش انواع تجهیزات شبکه و دیتاسنتر برای مشتریان خصوصی و دولتی می باشد.

انواع مرکز دیتاسنتر

از آن جایی که طیف گسترده ای از سازمان ها، از همه بخش ها، از خدمات مرکز داده و تجهیزات دیتاسنتر استفاده می کنند، انواع مختلفی از این فناوری نیز برای پاسخگویی به تقاضا وجود دارد. اول، فناوری‌ های محاسباتی و ذخیره ‌سازی، بهره ‌وری انرژی، یا حتی این واقعیت که تسهیلات به یک یا چند شرکت تعلق دارد، می‌تواند در تقسیم‌بندی تفاوت ایجاد کند. در عین حال، مدل های مرکز داده را می توان با خدماتی که پشتیبانی می کند متمایز کرد.

دیتاسنتر شرکتی، داخلی یا سازمانی

به طور کلی، امکانات و تجهیزات دیتاسنتر توسط خود شرکت ها ساخته می شود و توسط یک تیم تخصصی نگهداری می شود و هر از گاهی به کمک ارائه دهندگان شخص ثالث متوسل می شود. این مدل به دلیل اینکه در محل سازمان قرار دارد به عنوان مرکز داده داخلی نیز شناخته می شود. از جمله مزایای این دیتاسنتر می توان به نزدیک بودن سازه به کاربران اشاره کرد که به نفع استفاده از شبکه اینترنت است.

خرید و قیمت تجهیزات دیتاسنتر

مرکز داده اینترنت

این استانداردی است که مبتنی بر ساختار محاسبات ابری است و خود را به عنوان یک مدل دیجیتال مرکز داده تثبیت می کند. به عبارت دیگر، داده ها و برنامه ها به جای اینکه در یک محیط فیزیکی ذخیره شوند، در فضای ابری زندگی می کنند؛ بنابراین، آن ها از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند.

دیتاسنتر Edge

این مدل استفاده از یک زیرساخت شخص ثالث، مانند ارائه‌دهنده خدمات، اما با ویژگی‌های مشابه مرکز داده شرکت را فراهم می‌کند. با این حال، تفاوت بزرگ این است که در این جا، ساختار فناوری اطلاعات و تجهیزات دیتاسنتر به عهده ارائه دهنده قرارداد است. در واقع، این یک مدل بسیار محبوب در بازار شرکت ها است.

دیتاسنتر Colocation – اجاره فضای دیتاسنتر

در این مدل، شرکت به عنوان یک سرویس، فضای فیزیکی (از یک رک تا کل ساختمان) یک مرکز داده را که توسط یک ارائه دهنده تخصصی ساخته و نگهداری می شود، را اجاره می کند و تجهیزات دیتاسنتر آن را نصب می کند؛ بنابراین، در کو لوکیشن روشی که ODATA در آن متخصص است، آنچه به دست می آورید، در عمل، ایده آل برای تخصیص محیط محاسباتی شما، از جمله خدمات اینترنتی با اتصال فوق العاده سیستم های امنیتی است.

تجهیزات اکتیو دیتاسنتر

در محیط شرکت، شبکه کامپیوتری برای سود و در نتیجه برای موفقیت یک شرکت از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که مراقبت از تجهیزات دیتاسنتر و شبکه به طور موثر تفاوت بین شکست یا موفقیت را برای کسب و کار شما ایجاد می کند. تجهیزات اکتیو دیتاسنتر گروهی از تجهیزات دیتاسنتر هستند که ساختار یک شبکه کامپیوتری، اتصال ماشین های شرکت به یکدیگر و همچنین اتصال سازمان به اینترنت را فراهم می کنند. از نظر فنی، آن ها مسئول تولید و دریافت داده ها و همچنین تبدیل سیگنال های الکترونیکی یا نوری هستند. این دستگاه ها تمام ترافیک داده ای را که از تجهیزات غیرفعال در شبکه عبور می کند تولید می کنند.

نمونه هایی از تجهیزات اکتیو دیتاسنتر عبارتند از:

• هاب ها
• سوئیچ ها
• روترها
• سرورها
• کارت شبکه
• دیوار آتش

تجهیزات اکتیو دیتاسنتر

تجهیزات پسیو دیتاسنتر

تجهیزات پسیو دیتاسنتر، دسته ای از تجهیزات دیتاسنتر هستند که داده ها را حمل می کنند، اما با اطلاعات ارسال شده یا سیگنال هایی که از آن ها عبور می کنند تداخلی ندارند. این دستگاه ها امکان اتصال تجهیزات به یکدیگر را فراهم می کنند، حتی اگر برخی از آن ها برای هدف خود به انرژی الکتریکی نیاز نداشته باشند.

نمونه هایی از تجهیزات پسیو دیتاسنتر عبارتند از:

• کانکتور
• منابع تغذیه
• تابلوهای برق و توزیع
• قفسه های شبکه
به طور کلی تجهیزات دیتاسنتر و شبکه اصلی که در شرکت خود نیاز دارید:

فایروال

فایروال تجهیزاتی است که مسئولیت امنیت شبکه را بر عهده دارد. وظیفه اصلی آن کنترل تمام داده هایی است که در یک شبکه کامپیوتری ارسال و دریافت می شود. با این اطلاعات، فایروال اتصالات را فیلتر می کند و مشخص می کند که آیا آن ها ایمن هستند یا نه و اگر نیستند، از دسترسی شما به آن ها جلوگیری می کنند. استفاده از این تجهیزات دیتاسنتر حفاظت اولیه و همچنین افزایش عملکرد شبکه را تضمین می کند.

کابل ها

ساختار کابل کشی وظیفه ارسال و دریافت داده ها را بر عهده دارد. انواع اصلی که در حال حاضر در بازار موجود است کابل های جفت تابیده و فیبر نوری هستند و هر یک از آن ها برای موقعیت های خاص مناسب است.

گیت وی

GateWay مسئول برقراری ارتباط بین شبکه ها با پروتکل های مختلف است؛ بنابراین، به عنوان یک مترجم عمل می کند، پروتکل ها، داده ها و سایر اطلاعات را تفسیر می کند و آن ها را به روشی سازگار به رایانه دیگر منتقل می کند.

کاربرد های دیتاسنتر

نتیجه گیری

مرکز داده و تجهیزات دیتاسنتر بخش مهمی از استراتژی شرکت است، چه در مدل داخلی، چه در فضای ابری و یا حتی در موقعیت مکانی. مهم‌تر از همه، پذیرش آن به عنوان عنصری از معماری ترکیبی فناوری اطلاعات برای شرکت ها برای آماده شدن برای چالش های پیش رو بسیار مهم است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =