مقالات
سیستم hvac دیتاسنتر

سیستم HVAC دیتاسنتر

سیستم HVAC دیتاسنتر نیاز اصلی نوع دیتاسنتر

چگونه می توان هزاران عکس را در فیس بوک آپلود کرد یا یک بازی آنلاین انجام داد؟ برای یک مصرف کننده معمولی، این ها سوالاتی هستند که نیازی به نگرانی ندارند. این سیستم ها آن قدر تکامل یافته و بهبود یافته است که در اکثر مواقع همه چیز فقط کار می کند. اما در پشت صحنه، قطعات متحرک زیادی وجود دارد که شامل مراکز داده است که سرورهای متعددی را در خود جای داده اند که اطلاعات و وب سایت ها در آن ذخیره می شوند. در درون این سازه ها است که نیاز به سیستم های تهویه مطبوع و تهویه هوا مانند سیستم HVAC دیتاسنتر بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد زیرا کیفیت هوا یکی از مهم ترین متغیرهایی است که برای سلامتی تجهیزات باید در نظر گرفته شود.

دیتاسنتر

مراکز داده در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. اساساً، این ساختمان‌ها جایی هستند که سیستم ‌های شبکه های کامپیوتری در آن قرار می‌گیرند و اغلب محل مرکزی عملیات فناوری اطلاعات یک شرکت هستند. هرچه شرکت بزرگ تر باشد، مراکز داده بیشتری برای مدیریت تمام اطلاعات مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که کاربران دچار قطعی نمی شوند. برای فعال ماندن این تجهیزات به سیستم هایی تهویه مانند سیستم سیستم HVAC دیتاسنتر نیاز است تا از مشکلات پیش آمده به دلیل افزایش و کاهش دما جلوگیری شود.

سیستم های تهویه مطبوع
سیستم های تهویه مطبوع

مراکز داده باید به صورت 24 ساعته فعال باشند و در نتیجه مقدار زیادی برق مصرف می شود و زمانی برای خاموش شدن و سرد شدن نیز وجود ندارد به همین دلیل گرمای بسیار زیادی تولید می شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات بدون این که آتش سوزی اتفاق بیافتد باید این گرما توسط سیستم های تهویه مانند سیستم HVAC دیتاسنتر حذف شود. این ماشین‌ها باید در محیط‌هایی باشند که کیفیت هوا و دمای آن در تمام ساعات شبانه ‌روز کنترل می‌شود. کوچکترین کاهش یا افزایش درجه حرارت و رطوبت می تواند تأثیر عمیقی بر کارایی سرورها داشته باشد. کیفیت هوا نیز باید کنترل شود زیرا اگر حتی کوچک ترین ذرات فیلتر نشوند، می توانند به تدریج در سرورها جمع شوند و باعث خرابی تجهیزات شوند.

سیستم HVAC دیتاسنتر
سیستم HVAC دیتاسنتر

سیستم HVAC دیتاسنتر

HVAC مخفف کلمات heating، ventilation ، air conditioning است. این کلمات به معنای سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع است. از جمله سیستم های بسیار استاندارد برای مناسب سازی هوا و دمای یک دیتا سنتر سیستم HVAC دیتاسنتر است. این سیستم دمای محیط، رطوبت، میزان جریان هوا و مقدار فیلتر کردن ذرات هوا را کامل کنترل می کند. این سیستم در کنار تمامی اجزای یک مرکز داده از جمله سخت افزار ها، نرم افزار ها، کابل کشی ها و … باید برای یک دیتاسنتر تعبیه و برنامه ریزی شود و سپس به درستی کار کند. یک سیستم تهویه باید تمام موارد به مناسب سازی هوا در کنار موارد مربوط به آتش سوزی، ایمنی، امنیت و نگرانی های زیست محیطی را با یک دیگر در بر بگیرد و به صورت کامل مدیریت کند. بنابراین یک سیستم HVAC دیتاسنتر باید به دقت برنامه ریزی، اجرا و نگهداری شود. همچنین باید شامل آمادگی در برابر بلایا باشد.

سیستم HVAC شامل چه مواردی می شود؟

یک سیستم HVAC دیتاسنتر دمای تنظیم شده را حفظ می کند، سطح رطوبت را کنترل می کند و کیفیت مطلوب هوا را تضمین می کند. همانطور که مخفف HVAC نشان می دهد، سیستم شامل اجزای زیر است:
1- heating(گرمایش): یک سیستم HVAC دیتاسنتر شامل کوره، دیگ بخار و دیگر انواع تجهیزات حرارتی است که کار گرم کردن محیط را انجام می دهند. هدف گرمایشی ممکن است یک اتاق، یک سالن تا محیط های کوچک و بزرگ دیگر باشد. تجهیزات گرمایشی از روش‌ های مختلفی برای گرم کردن فضا (رسانایی، همرفت یا تشعشع) استفاده می‌کنند و از انواع مختلفی از منابع برای تولید گرما مانند برق، پروپان، نفت گرمایش یا گاز طبیعی استفاده می‌کنند. اگرچه گرمایش معمولاً دغدغه اصلی در تهویه مطبوع مرکز داده نیست، اما همچنان یک عامل مهم است، به ویژه در آب و هوای سرد، جایی که ممکن است برای محافظت از تجهیزات فضای باز یا اجزایی مانند چیلرها به گرما نیاز باشد.

طراحی سیستم تهویه متناسب با دیتاسنتر
طراحی سیستم تهویه متناسب با دیتاسنتر

2-ventilation (تهویه): یک سیستم جامع تهویه برای سیستم HVAC دیتاسنتر ضروری است. تهویه مکانیزمی جدا از گرمایش یا تهویه مطبوع است، اما در ارتباط با هر دو کار می کند و جریان هوای لازم برای گرم کردن یا خنک کردن موثر ساختمان را حفظ می کند. علاوه بر این، هوای داخل را با هوای بیرون مبادله می کند تا از تامین هوای تازه اطمینان حاصل شود. تهویه همچنین می تواند در فیلتر کردن هوا یا حفظ سطح مناسب رطوبت، بسته به سیستم گرمایش یا سرمایش، نقش داشته باشد. تهویه مناسب به ویژه در مراکز داده مهم است، جایی که از آن در هماهنگی با تهویه مطبوع برای خنک کردن زیرساخت های فناوری اطلاعات استفاده می شود. مراکز داده بسته به نوع تجهیزات و چیدمان آن ها، از استراتژی های مختلفی مانند سیستم HVAC دیتاسنتر برای تهویه و خنک کردن سیستم های خود استفاده می کنند.

3- air conditioning (تهویه مطبوع): یک سیستم HVAC شامل نوعی از تجهیزات برای خنک کردن هوای در گردش است. رویکرد خنک سازی می تواند از یک فضای تجاری به فضای دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به عنوان مثال، تجهیزات تهویه مطبوع سیستم HVAC دیتاسنتر ممکن است در داخل ساختمان یا در خارج، مانند پشت بام قرار گیرند. همچنین ممکن است به جای خنک کننده از آب برای کنترل دما استفاده کند. علاوه بر این، ممکن است در فیلتر کردن هوا یا کنترل رطوبت نقش داشته باشد و در ارتباط با سیستم تهویه کار کند. مراکز داده به شدت به تهویه مطبوع متکی هستند تا اطمینان حاصل کنند که زیرساخت های فناوری اطلاعات می توانند به درستی کار کنند.

انواع سیستم HVAC دیتاسنتر

سیستم های HVAC دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربرد های بسیار متفاوتی دارد و بر حسب نیاز مرکز داده انتخاب می شود.

• سیستم split and window Ac
• سیستم packaged heating and air condition
• سیستم central AC

دیدگاه (4)

 1. ایروان
  1401-02-04

  مطلب بسیار عالی و کاربردی بود ممنونم از راهنمایی تون

  • testpcdadminsite
   1401-02-04

   با سلام و تشکر از شما و نظر خوبتون

 2. گروه مهندس پارس مگان
  1401-05-15

  سلام وقت بخیر ما برای دیتاسنترشرکتمون نیازمندم سیستم تهویه هوای مناسب هستیم پیشنهاد شما چی هست؟

  • testpcdadminsite
   1401-05-18

   سلام روزتون بخیر لطفا اطلاعات تماس خودرا درج نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.یا از طریق شماره تلفن های موجود در وب سایت برای مشاوره رایگان اقدام نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =